Топ Новости

Корона во нок даун - само 1 новоинфициран во државата

Понеделник, 07 Јуни 2021

Оптимистички извештај од Институтот за јавно здравје денеска - евидентиран е само еден нов случај на инфициран граѓанин со коронавирус во државата.
Овој резултат е детектиран по направени лабораториски анализи од изведени 1.375 корона тестови на исто толку граѓани во државата. Од тестираните било констатирано дека има оздравено 204 граѓани во изминатите 24 часа за период за кој се однесува извештајот на ИЈЗ.

Во регионот на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија констатиран е еден оздравен пациент (позитивен на корона) од Гевгелија. За жал констатиран е и еден смртен случај на пациент од Гевгелија на 80 годишна возраст. Ова е 72-ра корона жртва од нашата општина. Со тоа сликата на активни во Гевгелија спадна на 3 лица, (се однесува за цела општина Гевгелија).

Во државата во моментот остануваат активни на вирусот Sars-CoV-2 уште 464 лица..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.