Три гевгелиски фирми зеле државна помош, а не исплатиле плати

Сабота, 05 Јуни 2021

Владата вечерва ја објави листата со имиња на компании на кои им е исплатена државна помош за минимална плата за февруари и март 2021 година, поради пандемијата со КОВИД-19, а истата тие не ја исплатиле на своите вработени.

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска објави дека по дејности најмногу плата не исплатиле:

- 61 работодавачи од дејност подготовка на оброци и служење на храна, за 198 вработени во износ од 2.984.871 денари, потоа

- 33 работодавачи од дејност трговија на мало, за 87 вработени во износ од 1.359.389 денари,

- 24 работодавачи од дејноста копнен транспорт за 77 вработени во износ од 1.163.608 денари.

По региони најмногу работодавачи што не исплатиле плата се од: Скопје - 71, Тетово - 53 и Битола со 27.

Од Гевгелија такви фирми има три кои искористиле финансиска помош од програмата за поддршка на економијата поради Ковид-19. Тоа се фирмите:

1. „АМИГО Компани“ ДОО Увоз-извоз, с.Негорци, Гевгелија со искористени 105.748 денари за месец јануари,  наменети за плата за 6 вработени, и уште 75.460 ,- денари за месец февруари како плата за 5-мина вработени, значи вкупно 181.208 денари која не им била исплатена како плата на вработените за 01 и 02. месец 2021 година. (сектор: „копнен транспорт и цевоводен транспорт“),

2. фирмата „ЕКСТРИМ ДОТ КОМ“ ДООЕЛ Гевгелија со искористени средства од Ковид-помошта во износ од 20.320,- денари наменети за плата на 1(еден) вработен (сектор - „трговија на мало“),

3. и фирмата „БУКЕФАЛ“ Увоз-извоз ДООЕЛ Гевгелија, со искористени средства од програмата за Ковид финансиска помош во вредност од 39.765,- денари наменета за плата на 3-ца вработени, а истата не била исплатена на работниците.

Вкупно: 241.293,- денари злоупотрениле трите гевгелиски фирми, средства кои биле наменети за исплата на плати за 15 вработени, а платите вработените не ги добиле на своја сметка.

На работодавачите кои користеле финансиска поддршка, а не извршиле исплата на плата доставени се опомени за неисплатена плата, а по истекот на рокот за плаќање по опомена се започнува постапка на присилна наплата на долгот по МПИН пресметката. Согласно Законот во ваков случај се предвидува изрекување на глоба за сторен прекршок во износ од 500 до 10.000 евра во денарска противвредност во зависност од големината на првното лице.

Целата листа можете да ја погледнете на овој ЛИНК:""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Сабота, 05 Јуни 2021 - 12:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.