Топ Новости

Херојството на чернобилските доброволци-самоубијци

Вторник, 01 Јуни 2021

Чернобил 1986 беше закана за Европа и светот. Од радиоактивна катастрофа не' спасија луѓето од „Одредот на самоубијци“. Тројката на фотографијата се првите од нив кои пливаа во радиоактивно „езеро“.

Херојството на овие тројца ЛУЃЕ ја спаси Европа во 1986 година од Катастрофата во Чернобил. Тие доброволно се нурнаа во подрумот на реакторите исполнети со супа со радиоактивна вода под растопеното јадро на реакторот, што тивко гореше над нив, за да ги отворат вентилите за вода и да истече од поплавениот подрум со цел радиоактивната магма што се топеше над водата да избегне допир со водата и да се избегне верижна реакција и експлозија што би збришала половина од Европа од радијација.
Чернобилска несреќа што се случи во 1986 година во Русија (тогаш СССР) е најголемата несреќа во историјата на нуклеарните централи.
По експлозијата на реакторот број 3 во нуклеарната централа во Чернобил, дошло до ланец од неколку експлозии и пожари кои создале радиоактивен облак во атмосферата кој потоа се раширил над широк географски регион. Облакот во текот на неколку следни денови се распространил над западниот дел на СССР, делови од централна и северна Европа, па дури до источниот брег на Северна Америка.

Овие тројца херои сега се мртви од радиоактивното зрачење, откако се одважија да ја завршат најважната животна мисија што ја имаа, заедно со другите кои починаа чистејќи радио активни материјали, без скоро никаква заштита. Тие се познати како „Одреди за самоубиства“ во Чернобил, од хумана причина, јас би ја нарекол величенствена.
Алексеј Ананенко, Валери Безпалов и Борис Баранов.
Почит за овие 3-ца Херои! ❤❤❤

Извештајот подготвен од Меѓународната агенција за атомска енергија и Светската здравствена организација заклучува дека 56 лица загинале во самата несреќа, и проценува дека уште 9.000 други починале од рак директно предизвикан од радијацијата.[3] Властите првобитно се обиделе да го сокријат инцидентот, но го признале дури откако зголемени нивоа на радиоактивно зрачење биле регистрирани и во Шведска.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.