Топ Новости

Кривична пријава за жител на Стојаково

Сабота, 22 Мај 2021

Неделава со редовните сообраќајни контроли на подрачјето во надлежност на ОВР Гевгелија утврдено незаконско користење на возило со фалсификувани исправи кое го возел жител од Стојаково.
Во полицискиот билтен од ОВР Гевгелија се вели дека за случајот е известено Основното јавно обвинителство Гевгелија каде ОВР поднесе кривична пријава против В.В.(54) од с.Стојаково. Основот за пријавата е: поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „фалсификување исправа“.

Пријавата е доставена во средата, а во неа е наведено дека:
„На 09.05.2021 во 09.30 часот на локалниот пат с.Стојаково – Богданци, полициски службеници го запреле возилото „Фолксваген голф”, со гевгелиски регистарски ознаки, кое го управувал пријавениот. При проверка било констатирано дека табличките припаѓаат на друго возило“ се вели во полицискиот извештај врз база на кој е подготвена пријавата..

Несогласноста на податоците во сообраќајната дозвола со табличките на возилото ќе го однесат стојачанецот пред Јавен обвинител во ОЈО Гевгелија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.