Топ Новости

ВИДЕО: Гарванлиев отпеа моќно, но не влезе во финале на Евросонг

Вторник, 18 Мај 2021

Вечерва на првото одржано полуфинале на Евровизија 2021, гласачите преку телевоутинг одбраа 10 учесници за големат финална вечер, меѓу нив не е претставникот на Македонија, Васил Гарванлиев.
Иако ја отпеа самоуверено својата „Here I Stand“, гласовите од публиката отидоа за влез во финале на следните претставници:

1. Норвешка со групата TIX – „Fallen Angel“
2. Израел, Еден Алене – „Set Me Free“
3. Русија, Manizha – „Russian Woman“
4. Азербејџан - Ефенди – „Mata Hari“
5. Малта со пејачката Destiny – „Je Me Casse“
6. Литванија, The Roop – „Discoteque“
7. Кипар, Елена Цагриноу – „El Diablo“
8. Шведска, Tusse – „Voices“
9. Белгија, Hooverphonic – „The Wrong Place“
10. Украина - Go_A – „Shum“

Во првото полуфинале настапија 16 земји, 10 одат понатаму во големото финале на 22 мај, а од евровизискиот нтпревар отпаднаа: Словенија со интерпретаторката Ана Соклиќ – „Амен“, Хрватска со Албина – „Тick-Tock“, Северна Македонија со Васил – „Here I Stand“, Романија - Роксен – „Amnesia“ (значи цел Балкан кој настапи на вечерашнто полуфинале), потоа Австралија со Montaigne – „Technicolour“ и Ирска со настапот на Лесли Рој – „Maps“.

Градот Ротердам во Холандија ќе биде еднонеделен домаќин на натпреварувачите од 39 земји, чии претставници ќе настапат во салата Ахој. Втората полуфинална вечер се одржува на 20 мај, а финалната „Евросонг 2021“ на 22 мај.

Фото: Радоста на последниот 10-ти финалист Украина

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Среда, 19 Мај 2021 - 00:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.