Топ Новости

„Амфибија“ за Дојранското езеро

Вторник, 04 Мај 2021

Општина Дојран набави сопствен сувоземно-пловен багер од типот „Амфибија“ наменет за собирање на пластичен и растителен отпад од водите на Дојранското езеро.

Набавката на ова наменско корисно возило за одржување на еколошка чистота на водите на езерото е овозможена од Европската Унија преку Програмата „Интегриран систем на управување со екосистемот на Дојранското Езеро“.
За оваа нова опрема на Општината и успешна примена на Проектот поддржан од ЕУ информираше на социјалните мрежи лично градоначалникот на општина Дојран, Анго Ангов.

- „Заштитата на Дојранското езеро е приоритет“ - порача на Фејсбук градоначалникот Ангов.

✅Согласно Планот за управување и Годишната програма за заштита на природата на Дојранското Езеро – набавивме...

Posted by Анго Ангов- Градоначалник на Општина Дојран on Tuesday, May 4, 2021
Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.