Топ Новости

„Амфибија“ за Дојранското езеро

Вторник, 04 Мај 2021

Општина Дојран набави сопствен сувоземно-пловен багер од типот „Амфибија“ наменет за собирање на пластичен и растителен отпад од водите на Дојранското езеро.

Набавката на ова наменско корисно возило за одржување на еколошка чистота на водите на езерото е овозможена од Европската Унија преку Програмата „Интегриран систем на управување со екосистемот на Дојранското Езеро“.
За оваа нова опрема на Општината и успешна примена на Проектот поддржан од ЕУ информираше на социјалните мрежи лично градоначалникот на општина Дојран, Анго Ангов.

- „Заштитата на Дојранското езеро е приоритет“ - порача на Фејсбук градоначалникот Ангов.

✅Согласно Планот за управување и Годишната програма за заштита на природата на Дојранското Езеро – набавивме...

Posted by Анго Ангов- Градоначалник на Општина Дојран on Tuesday, May 4, 2021
Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.