Деликатесна салата од јајца и сардина

Вторник, 04 Мај 2021

Полнети варени јајца збогатени со вкусот од риба сардина се деликатес со кој нема да фрлите од многуте вапсани Велигденски обележја кои ви останаа дома по празникот.
Направете деликатесна салата која брзо се подготвува па можете да ги изненадите дури и послепразничните гости.

Потребни состојки:
- 8 јајца варени
- 2 конзерви сардини
- неколку кисели краставички
- шунка
- малку масло
- мајонез
- сол, црн пипер, или зачини според вкус.

Начин на подготовка:
Се сечат осумте варени јајца по должина. Се вадат жолчките и се машаат со сецканите сардини, малку шунка и кисели краставички, малку мајонез и масло (по можност маслиново) ако смесата е сува. Во смесата се ставаат зачини по избор.
Потоа секоја од половинките јајца се полнат со оваа подготвена смеса.
Се украсува со ливчиња магданос, или парченца сецкани маслинки.

Добар апетит!

 

Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.