Топ Новости

Ракета „Сојуз MC-18“ полета во чест на Гагарин кон ISS

Петок, 09 Април 2021

Меѓународен вселенски екипаж составен од руски и американски астронаути утрово во 3:42 полетаа во орбитата на Земјата на пат кон Меѓународната вселенска станица со капсула во чест и сеќавање на 60 годишнината од полетувањето на советскиот космнаут Јуриј Гагарин - првиот човек што летнал во Вселената.

Годишнината од историскиот лен на Гагарин - 12 април 1961 година во Русија секоја година се слави како ден на астонаутиката. Тој минал 108 минути во орбитата.

Космонаутите од руската агенција Роскосмос - Олег Новицки и Пјотр Дубров и американецот од НАСА Марк Винде Хеј, утрово полетаа од рускиот космодром „Бајконур“ во Казахстан, известува „Ѕpacepolicyonline.com“. Вселенското летало „Сојуз МС-18“ беше иманувано по легендарниот космонаут, а портрет на Гагарин ја краси неговата површина.

Кога првпат почнавме се натпреварувавме едни со други и тоа беше една од причините што бевме толку успешни на почетокот од човечкиот вселенски лет. Со текот на времето сфативме дека можеме да завршиме многу работа заедно.. Се надевам декаова ќе продолжи и во иднина, рече Ванде Хеј.

Но, 60-годишнината доаѓа во тешко време, кога руската вселенска индустрија претрпе низа неуспеси, од скандали со корупција до прекинат полет и одложување на мисија со екипаж во 2018 година.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.