Топ Новости

Велигденски честитки од славните и познатите

Недела, 04 Април 2021

Денеска католиците го слават големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, но во услови на пандемија прославите се сведуваат најчесто скромно, во кругот на семејството, а во многу делови од светот во карантнин и строги ограничувања.

Ние Ви ги пренесуваме честитките на неколку познати и славни личности: музичарот и диригент Андре Руи, на холивудскиот актер сер Ентони Хопкинс, групата „Полис“, нашата Калиопи, групата „Genesis“ и официјалната ФБ страна на светскиот оперски тенор Лучијано Павароти со пригодната песна „O Jesu mi dulcissime“ (О, Исусе, мој најсладок).

Happy Easter! ????

Posted by André Rieu on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter, dear people! I wish you peace in your hearts... #easter #catholic #love #peace #home

Posted by Kaliopi on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter everyone!

Posted by Genesis on Sunday, April 4, 2021
Шарените велигденски јајца се традиција и кај католичките следбеници на Велигденските празнувања, а чоколадните јајца се исто така пригодна традиционална посластица при секое Велигденско одбележување. За оваа пригода се произведуваат 500 милиони кремасти чоколадни јајца од фирмата „Mindanaoan“.
Last modified on Недела, 04 Април 2021 - 17:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.