Топ Новости

Гевгелија пред полициски час

Вторник, 16 Март 2021

Угостителските објекти во Гевгелија празни и пред да настапи полицискиот час.
Немањето гости, или еден или двајца во цел објект кои што го дојадуваат нарачаното е вечерашната слика во градот од Југот. Кафеаните празни, групирања не се гледаат, а бројките на корона заразени во градот секојдневно растат, до денешните речиси 300 на број активни на вирусот.

Ако ноќните групирања не се причина за коронагалопот, тогаш предмет на анализа треба да биде целодневното однесување на граѓаните, посебно младите.
Видно е дека по кафулињата продолжуваат да се дружат, на масички со пречник од 60 сантиметри, а тие надлактени на масата за да ја уживаат пијачката имаат растојание меѓу себе помал од 40 сантиметри. Ова е рецепт за 100% зараза, ако барем еден од нив е позитивен на корона. И сето ова се случува во текот на денот, во 12 до 16 часот. Полициски час овде нема влијание во спречувањето на ширењето на вирусната инфекција.

Растечкиот број на короназаболени во државата донесе и најава од министерот за здравство дека за утре свикал нова седница на комисијата за заразни болести, со анализа на трендот на заболувањата и ефектите од воведениот полициски час кој почна да се применува од 10 март годинава. Дали ќе се предложат нови рестрикции, ќе дознаеме утре после состанокот на Комисијата.

Полицискиот час кој се спроведува од 22 часот па се' до 5 часот наутро ќе трае до 22 март, а угостителските објекти работат до 21 часот. МВР секојдневно казнува и стотици граѓани кои не носат заштитна маска, а речиси сите угостители во Гевгелија имаат добиено опомена за својата работа.

 

Last modified on Среда, 17 Март 2021 - 04:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.