Топ Новости

Гевгелија пред полициски час

Вторник, 16 Март 2021

Угостителските објекти во Гевгелија празни и пред да настапи полицискиот час.
Немањето гости, или еден или двајца во цел објект кои што го дојадуваат нарачаното е вечерашната слика во градот од Југот. Кафеаните празни, групирања не се гледаат, а бројките на корона заразени во градот секојдневно растат, до денешните речиси 300 на број активни на вирусот.

Ако ноќните групирања не се причина за коронагалопот, тогаш предмет на анализа треба да биде целодневното однесување на граѓаните, посебно младите.
Видно е дека по кафулињата продолжуваат да се дружат, на масички со пречник од 60 сантиметри, а тие надлактени на масата за да ја уживаат пијачката имаат растојание меѓу себе помал од 40 сантиметри. Ова е рецепт за 100% зараза, ако барем еден од нив е позитивен на корона. И сето ова се случува во текот на денот, во 12 до 16 часот. Полициски час овде нема влијание во спречувањето на ширењето на вирусната инфекција.

Растечкиот број на короназаболени во државата донесе и најава од министерот за здравство дека за утре свикал нова седница на комисијата за заразни болести, со анализа на трендот на заболувањата и ефектите од воведениот полициски час кој почна да се применува од 10 март годинава. Дали ќе се предложат нови рестрикции, ќе дознаеме утре после состанокот на Комисијата.

Полицискиот час кој се спроведува од 22 часот па се' до 5 часот наутро ќе трае до 22 март, а угостителските објекти работат до 21 часот. МВР секојдневно казнува и стотици граѓани кои не носат заштитна маска, а речиси сите угостители во Гевгелија имаат добиено опомена за својата работа.

 

Last modified on Среда, 17 Март 2021 - 04:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.