Топ Новости

Среќа во домот на Атиџе Муратовска

Недела, 28 Февруари 2021

Хероината од македонскиот оскаровски кандидат „Медена замја“ - Атиџе Муратовска вчера со своите пријатели со песна, ора и пита ја славеше завршницата на реновирањето на својот нов дом во селото Дорфулија каде екипата на „Меденаа заемја“ и купи нов дом на документираната животна паталка.

Зајакнати темели, нов под во сите соби, нова фасада, нов кров и олуци, со пригоден дониран мебел и покуќнина е донација од добрите луѓе кои ја препознаа вредноста на напатената душа која што ништо не бара од животот освен еднакви права за опстојување на сите, со својата легендарна реченица од филмот: „Пола од медот за мене, пола за пчелите“.

Среќната Атиџе ги дочека со радост добрите гости, ги почестија мајсторите за завршената работа, запеа од радост „Македонско девојче“ и песните од својата младост, поведе оро заедно со добредојдените гости.
Последните завршни градежни дотерувања на новото живеалиште на Атиџе се донаторски прилог од хуманите луѓе, организирани со семејниот пар Марија и Маурисио Дибијаџо, нашинка во дијаспората која отвори сметка за донации посветени за А. Муратовска а добрите луѓе донираа за топлината на нејзиниот нов дом, малку донирана топлина од добрина затоа што го разголи својот празен и тежок живот пред светската публика.

Предводник на гостите беше водителката Сузана Турунџиева која често и' приредува изненадувања на својата нова пријателка Муратовска.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.