Топ Новости

Почина актерката од „Луди години“ и серијалот „Жикина Династија“

Вторник, 26 Јануари 2021

Симпатичната тинејџерка која го одбележа животот на неколку генерации - Актерката Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија од „Жикина династија“, на 13 години застана пред камерите и ги освои сите генерации кои ги гледаа филмски прикажаните проблеми на еден млад вљубен пар и нивните семејства. Ријалда ненадејно почина синоќа на 57-годишна возраст во Атина, каде живееше во последните години.

Веста за нејзината смрт ја објави и нејзиниот пријател Душан на Фејсбук.

- „Ријалда Шебек (1963-2021), актерка и психоаналитичарка, драг пријател, почина синоќа. Плачев откако не знам колку време – целата криза и депресија околу короната и личниот живот за време на оваа социјална чума не ми дава повод да стапам во контакт со мојата тага затоа што се обидувам да бидам силен и да преживеам.Смртта на Ријалда го стори тоа. Неочекувано, премногу брзо. Луѓето имаат тенденција да мислат дека никој близок никогаш нема да замине, барем не нагло, бидејќи тоа е најтешката работа, кога ќе изгубиме некого без навестување, без можност да се разделиме, без збор. Со љубов се разделувам од тебе, драга Ријалда.“ – напиша тој.

Риалда стана популарна на 13 години глумејќи во серијалот „Луди години“. Марија Тодоровиќ, подоцна Павловиќ ја играше вкупно осум пати. Таа одиграла уште неколку помали улоги, а од почетокот на 90-те не се занимаваше со глума.Last modified on Вторник, 26 Јануари 2021 - 21:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.