Топ Новости

За здравствените работници со љубов од децата од Центарот „Мајка Тереза“

Четврток, 31 Декември 2020

„Ја заслужуваат секоја пофалба и благодарност!“

Со ваквата мисла и желба да се искаже благодарноста на најзаслужните за одржувањето на јавното здравје, посебно во битката со вирусот кој го промени светот, денеска децата од Центарот „Мајка Тереза“ од Гевгелија ги посетија здравствените херои од Гевгелија.
Тоа се работниците, лекарите, медицинските сестри и помошниот персонал од ковид одделението, Дневниот ковид центар и пунктот за изведување корона тестови во состав на Општа Болница Гевгелија.
За пожртвуваноста, несебичната грижа, посветеноста на борбата против КОВИД-19 ги здружија на едно место, во дворот на гевгелиската Болница благодарните деца од Центарот Мајка Тереза и насмеаните лица на здравствените работници за нивната препознаена вложеност во најголемата здравствена битка на столетието - битката со короната.

Заедно со испорачаните цветови за внимание децата ги искажаа и честитките за Новата Година ипретстојните празници:
- „Денес дојдовме од името на сите деца и тимот на Центарот Мајка Тереза да Ви заблагодариме за Вашата посветеност, несебичност и грижа за граѓаните во овој период. Воедно Ви ги честитаме Новогдишните и Божиќните празници. Благодариме од срце за се'!“ - се вели во пораката од овој несекојдневен тим на благородни лица.

Секое добро за сите чинители во справувањето со овој опасен вирус.
Почит за здравствените работници, почит за искажаното внимание на нашите деца и тимот од Центарот „Мајка Тереза“.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.