Нов фреско-живопис за „Свети Спас“ Гевгелија

Недела, 25 Октомври 2020

Најстарата црква во Гевгелија, Вознесението Христово попозната меѓу народот како „Свети Спас“ деновиве во својата внатрешност добива нов фреско-живопис од страна на домашни зографи.

Скелињата се одамна поставени, основната подлога се нанесува, а на неа се исцртуваат нови фреско-живописи.

Во време кога пандемијата запре, или десеткуваше многу од стопанските дејности во целиот свет, донаторството за црковниот фреско-живопис не престанува, напротив продолжува со милоста на домашни поклоници на црквата, нашинци во светот, донатори од странство.

Така, нашиот објектив ги затече во полн ек на работа зографите.

Црквата „Свети Спас“ во Гевгелија е и најстарата црква во градот и според преданието е изградена во 1842 година. Таа е зографисана, но во неа нема насликано постар фреско-живопис. Иконостасот е нов, со три реда икони. Иконографскиот репертоар го сочинуваат: престолните икони, иконите на големите празници и иконите на светите апостоли. Во 2006 година, е извршна реконструкција на тремот со масивен камен и нов покрив од керамиди, а локални донатори и цели фамилии од Гевгелија донираа за фреско-живописот насликан на ѕидот од самиот трем со мотиви од христијанската религија.

Од донаторите за Гевгелија.

Да ни' е на помош Свети Спас заштитникот на Гевгелија.

 

Last modified on Недела, 25 Октомври 2020 - 13:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.