Топ Новости

Нов фреско-живопис за „Свети Спас“ Гевгелија

Недела, 25 Октомври 2020

Најстарата црква во Гевгелија, Вознесението Христово попозната меѓу народот како „Свети Спас“ деновиве во својата внатрешност добива нов фреско-живопис од страна на домашни зографи.

Скелињата се одамна поставени, основната подлога се нанесува, а на неа се исцртуваат нови фреско-живописи.

Во време кога пандемијата запре, или десеткуваше многу од стопанските дејности во целиот свет, донаторството за црковниот фреско-живопис не престанува, напротив продолжува со милоста на домашни поклоници на црквата, нашинци во светот, донатори од странство.

Така, нашиот објектив ги затече во полн ек на работа зографите.

Црквата „Свети Спас“ во Гевгелија е и најстарата црква во градот и според преданието е изградена во 1842 година. Таа е зографисана, но во неа нема насликано постар фреско-живопис. Иконостасот е нов, со три реда икони. Иконографскиот репертоар го сочинуваат: престолните икони, иконите на големите празници и иконите на светите апостоли. Во 2006 година, е извршна реконструкција на тремот со масивен камен и нов покрив од керамиди, а локални донатори и цели фамилии од Гевгелија донираа за фреско-живописот насликан на ѕидот од самиот трем со мотиви од христијанската религија.

Од донаторите за Гевгелија.

Да ни' е на помош Свети Спас заштитникот на Гевгелија.

 

Last modified on Недела, 25 Октомври 2020 - 13:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.