Топ Новости

Првачиња на училиште и „новото нормално“

Четврток, 01 Октомври 2020

Генерацијата првачиња 2020/21 е првата генерација која напоредно со првото запознавање со училиштето, училишните клупи и другарчиња, има нова училишна задача „Да се запознае со новото нормално“, а тоа е примената на ковид мерките уште при самиот влез во училиштето.

Наместо свечена приредба од учениците од поголемите одделенија, годинашниве првачиња се соочија со дезинфекциони стапки за обувки, со дезинфекциони средства на влезот од училиштето со дистанца од секое другарче при влез и во училишните клупи од 1,5 до 2 метри.

Фото галеријата која ви ја споделуваме е атмосферата од почетокот на училишната година за првачињата и II, III, IV и V-то одделенците во ООУ „Климент Охридски“ во Миравци. Ова училиште е единствено во општината кое доби дозвола од Комисијата при МОН за изведување настава со физичко присуство на учениците од прво до петто одделение.
Дел од нив првиот школски час и распоредот на наставната материја ги изведоа на отворено, во училишниот двор, а помалите во училница го запознаа „Новото нормално“ во разделените училишни клупи и седењето ученик секој сам без клупско другарче.
Добредојде на сите првачиња сепак беше испорачано со видео порака подготвена од минатогодишните петтооделенци, сега шестокласници во истото училиште.

Со среќа и успех новата учебна година!

Last modified on Четврток, 01 Октомври 2020 - 21:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.