Топ Новости

Гевгелија памети

Петок, 25 Септември 2020

Во кругот на големото двориште со борова шумичка во поранешниот објект на гевгелиската Касарна стои споменик на стреланите граѓани од нашиот крај за време на Втората светска Војна која не ги заобиколи ниту овие простори на Македонија. Сведоштво за извршителот на ѕверскиот чин - бугарскиот фашистички окупатор, е исклесан на камената плоча од спомен постаментот. На неа пишува:

Во оваа месност, бугарскиот фашистички окупатор во декември 1943 и јануари 1944 година ги стрела патриотите од селата Конско и Негорци:
1. Ѓорѓиева Јордана од с. Конско
2. Деков Илија - Конско
3. Шаренков Димитар - Конско
4. Бојмалиев Ристо - Негорци
5. Димов (Велов) Ѓорги - Негорци
6. Карпузов Борис - Титов Велес
7. Шуклев Ристо - Негорци

Споменикот е подигнат 1973 година од Општинскиот одбор на Сојузот на здруженијата на борците од Народно ослободителната борба од Гевгелија.

Ако бугарите забораваат новите поколенија на овие наши сограѓани не забораваат. Минатата година дел од нив учествуваат во граѓанска акција за чистење на кругот на Касарната. Посебно внимание посветија на ова споменично обележје, со обнова на бојата на исклесаните имиња на стреланите од овој крај.

Вечна и слава и незаборав!
Гевгелија ги памети своите херои и жртви од НОБ. Ова во прилог на најновата бугарска политика и намери, пред почетокот на преговорите на Македонија за влез во ЕУ, да ја преправат својата улога во Втората Светска Војна како „ослободители“ на овие простори кои ги нарекуваат „бугарска територија“.

Гевгелија памети!

 

Last modified on Петок, 25 Септември 2020 - 12:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.