Топ Новости

Дезинфекција во детските градинки во Гевгелија

Понеделник, 07 Септември 2020

Објектите, просториите за престој и игра на децата во гевгелиските детски градинки денеска добија третман на дезинфекција пред престојниот старт на работа на оваа установа за згрижување на деца од предучилишна возраст.
ЈОУДГ „Детска радост“ ваков третман спроведе и во текот на месеците мај и јуни со целосна дезинфекција и дезинсекција на просториите и дератизација на дворните површини. Расположивиот работен простор на градинките е со нето корисна површина од 5.064 метри квадратни, а дворната површина во сите шест објекти заедно опфаќа простор од 25.858 метри квадратни. Тоа значи дезинфекција, дезинсекција и дератизација на целиот простор кој овие седум месеца беше надвор од употреба, заради сигурност од немање корона закана.

Најавениот старт на отварање на градинките во државата, среда 9 септември и новиот корона бран во Гевгелија наложи повторување на постапката за да се има сигурност дека нашите најмлади членови на заедницата ќе престојуваат во чисти и здравствено безбедни услови.
За престој од 9 септември од вкупно запишаните 800 деца, градинките во овој турнус, согласно протоколот за работа во услови на засилени анти ковид мерки, ЈОУДГ „Детска радост“ од Гевгелија во своите шест постојни објекти ќе прими 440 деца од 0 до 6 годишна возраст.

За нашите најмлади членови на заедницата со грижа и внимание во чисти, обновени, климатизирани, дизинфицирани услови за престој, игра и учење низ игра!


Last modified on Понеделник, 07 Септември 2020 - 19:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.