Топ Новости

Свадбарска од Смоквица

Недела, 09 Август 2020

Недела, ден за свадба. Летен ден во Смоквица.
Домаќинот седнат во првиот ред со качкет на глава, Ангел Јанев, го жени својот најмал син. Цело село на гости. Сите ги чекаат сватовите. Синот Јане ќе донесе невеста од Скопје.
Е, за ваков настан се повикувал фотограф од Гевгелија да го одбележи денот, зошто во тоа време фотографски апарат немал никој во селото. Само едно фото студио во Гевгелија.

Деновиве, во време на корона пандемија, ни' фалат вакви свадбарски радости.

Ова е фото потсетување дека секој ден заслужува свое внимание, а ако биде овековечен со фотографија, станува историски запис за животот од едно време и групна радост на цело село кое може да го донесе среќниот настан за стапување во брак на двајца млади.

ФОТО: Од домашниот албум на внука на Ангел


Last modified on Недела, 09 Август 2020 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.