Честит и вековит Илинден и Св. Илија пророкот

Недела, 02 Август 2020

Ден голем, државен празник, двоен Илинден, но голем дел од македонската популација, па и гевгеличани го чествуваат и одбележуваат и верскиот празник Свети Илија.

Пророкот Свети Илија завзема значајна улога во религиите на христијаните и Евреите, а се спомнува и во Куранот.

Свети Илија и Мојсеј се јавиле на Исус Христос на денот на Воскреснувањето. За последен пат Свети Илија се споменува од страна на Исус Христос на крстот, кога оние пред крстот сметале дека го вика Илија на помош.

Свети Илија е едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив. Тој е еден од најзначајните светци во христијанството.

Денеска во знак на денот кога се чествува името и дејноста на овој пророк, светец, Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера, во црковните храмови низ земјава кои го носат неговото име, па и во црквите во Гевгелија беа посетувани и дарувани неговите икони кои беа изложени во централниот форум на црковниот свод.

Се палеа свеќи за здравје, се палеа свеќи за помен на упкоените.

„Кога се роди Илија, неговиот татко Савах виде ангели Божји околу детето како го повиваат во оган и му даваат да јаде пламен. Ова беше предзнак за неговиот пламенен карактер и за богодаруваната огнена сила во него. Целата своја младост ја мина во богомислие и во молитва, повлекувајќи се често во пустината за во тишина да размислува и да се моли“ - стои во запишно во религиските книги.

Да ни' е на помош денот, Свети Илија и утрешниот неработен ден во чест на револуционерните искри кои ги просеал овој светец со пламен карактер кај борците од нашето историско минато кои ги запечатија со Илинденските чествувања кои 1903 и 1944 (Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ).

Сречен празник и честит именден на сите славеници кои го носат името на овој светец и светол ден од македонската историја.


Last modified on Недела, 02 Август 2020 - 23:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.