Топ Новости

Честит и вековит Илинден и Св. Илија пророкот

Недела, 02 Август 2020

Ден голем, државен празник, двоен Илинден, но голем дел од македонската популација, па и гевгеличани го чествуваат и одбележуваат и верскиот празник Свети Илија.

Пророкот Свети Илија завзема значајна улога во религиите на христијаните и Евреите, а се спомнува и во Куранот.

Свети Илија и Мојсеј се јавиле на Исус Христос на денот на Воскреснувањето. За последен пат Свети Илија се споменува од страна на Исус Христос на крстот, кога оние пред крстот сметале дека го вика Илија на помош.

Свети Илија е едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив. Тој е еден од најзначајните светци во христијанството.

Денеска во знак на денот кога се чествува името и дејноста на овој пророк, светец, Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера, во црковните храмови низ земјава кои го носат неговото име, па и во црквите во Гевгелија беа посетувани и дарувани неговите икони кои беа изложени во централниот форум на црковниот свод.

Се палеа свеќи за здравје, се палеа свеќи за помен на упкоените.

„Кога се роди Илија, неговиот татко Савах виде ангели Божји околу детето како го повиваат во оган и му даваат да јаде пламен. Ова беше предзнак за неговиот пламенен карактер и за богодаруваната огнена сила во него. Целата своја младост ја мина во богомислие и во молитва, повлекувајќи се често во пустината за во тишина да размислува и да се моли“ - стои во запишно во религиските книги.

Да ни' е на помош денот, Свети Илија и утрешниот неработен ден во чест на револуционерните искри кои ги просеал овој светец со пламен карактер кај борците од нашето историско минато кои ги запечатија со Илинденските чествувања кои 1903 и 1944 (Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ).

Сречен празник и честит именден на сите славеници кои го носат името на овој светец и светол ден од македонската историја.


Last modified on Недела, 02 Август 2020 - 23:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.