Топ Новости

Штрковите и нивната дома

Вторник, 21 Јули 2020

Градската фамилија штркови сместена во големето прачкасто гнездо на електричниот столб во близина на „Амамот“ во Гевгелија порасна. Освен возрасниот пар се испилија и млади штркчиња за кои се грижат родителите.
Во гнездото се гледаат три млади птици, како со мирнотија на топлото сонце, неинтригирани од тешката механизација непосредно до нив која град повеќекатница, мирно го тераат својот секојдневен ритуал. Долета возрасен штрк носејќи во клунот храна за подмладокот. Штркчињата јадат, мајсторите на зградата работат. Ниту чекани, ниту кранови можат да го пореметат нивниот апетит. Треба да пораснат, а наесен со родителите да го издржат долгиот пат на преселбата до топлите краишта на југ. Најчесто тоа се пределите на Африка и Блискиот исток кои се појужно од нас.

„Вие може да градите колку сакате, ама нашата дома си е дома“ - е девизата која ја остава мирнотијата и неиритираноста на градските штркови од новата градежна гужва околу нивното живеалиште. „Овде ни' се доволни куп гранчиња, слама и прачки скупчени во 1-2 метарски дијаметар. Не ви се мешаме во вашето - Не се мешајте во нашето. На пролет пак ќе дојдеме“ - како да звучи пораката на нашите градски штркови.

Ве разбираме „Дома си е дома. Таму газдувате, таму растете, таму создавате подмладок, од таму ги учите да полетат. Од дома поарно нема“.
Би благодариме за глетката и поздравот со раштраканите клунови.

 

Last modified on Вторник, 21 Јули 2020 - 04:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.