Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Штрковите повторно вдомени

Петок, 03 Јули 2020

Со интервенција на екипа на ЕВН денеска беше поправено превртеното гнездо на штрковите, кое се наоѓа на електричен столб до зградата кај Железничка станица Гевгелија.
Тамошните жители ги гледаа немоќните градски штркови како се шетаат под столбот, на тротоарот од улицата „Маршал Тито“ и раскрсницата со улица „Железничка“, а совесни граѓани ја постираа нивната „мака“ - немањето гнездо-свој дом, на социјалните мрежи.

Екипа на ЕВН, која е фирма која го споделува новото време на социјална комуникација со граѓаните, го прифати јавниот повик и еве денеска, со контура од метални шипки во форма на обрач со вдлабнатина, ја појача подлогата и го постави постојното гнездо на истиот електричен столб. Сега веќе ниту ветерот не ќе може да го однесе.

Пример за пофалба на соработка меѓу човекот и жителите на природата.

Фото: позајмено од Аризанова Елена


Last modified on Петок, 03 Јули 2020 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.