Топ Новости

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Среда, 27 Мај 2020

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе Одлука за намалување на комуналните такси на деловните субјекти (правни лица), како дел од Општинскиот пакет мерки за ублажување на последиците од Корона вирусот.
Според донесената Одлука за утврдување на висината на комуналните такси во општина Гевгелија:
1. Комуналната такса за називот на фирма на деловни простории за физички лица кои вршат дејност е намалена од 2.000 денари на 1.300 денари, (што претставува намалување од 35%);
2. Комуалната такса за називот на фирма на деловни простории на физичките лица кои вршат дејност, а данокот го плаќаат во паушален износ е намалена од 500 на 350 денари (намалување за 30%);
3. Комунална такса за називот на фирма на деловните простории на трговските друштва и други правни лица од областа на производството, прометот и услугите, од досегашните 6.000 денари е намалена на 4.000 денари (намалување од 33,33%);
4. Комуналната такса за користење на просторот пред деловните простории за вршење на дејност се намалува од 7 на 5 денари од метар квадратен на ден (намалувањеод 28,57%).

Овие утврдени износи со Одлука на Советот за намалување на комуналните такси ќе важат до крајот на годината, бидејќи станува за еднократна даночна обврска.

Со почетокот на корона пандемијата Општина Гевгелија ја запре постапката за издавање налози за наплата на годишниот износ на комунална такса за деловните обврзници, со што намалувањето ќе биде испорачано заедно со новите платни налози со новиот намален износ за комунална такса.

Од општината не наведуваат колку даночни обврзници ќе користат намалена комунална такса и колкаво намалување на буџетските приходи ќе предизвика вака донесената Одлука. Во секој случај ова е потег на Општина Гевгелија за олеснување на економските субјекти во општината со настанатата ковид состојба во државата, од чии импликации не е поштедено ниту гевгелиското стопанство.


Last modified on Среда, 27 Мај 2020 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.