Топ Новости

Нема конкретен датум за старт со работа на угостителските објекти

Понеделник, 18 Мај 2020

Кафулињата и рестораните се подготвуваат за нивно отворање. Но, тие сè уште не знаат кога ќе добијат зелено светло од државата за да започнат со работа. Оние што денес ги обиколивме беа ангажирани со чистење на објектите, со надеж дека ќе започнат барем со половина капацитет. Некои велат дека ќе бидат потребни најмалку две недели работа за да се намали штетата што ги доведе на раб на банкрот.

- “Загубата е голема. Три месеци не работиме, имаме големи трошоци. Не знаеме кога ќе се отворат рестораните и кафулињата. Во цела Европа се отворија во Шпанија и Италија, а знаеме во кава состојба беа тие “.

- „Работиме со примена на безбедносни протоколи, маски на лице, дезинфициенси за посетителите и упатства за електронско уплаќање на услуите. Ние работиме, а никаде нема место отворено за кафе пауза или доручек, макар омлет, или салата во ресторан “ ни одговорија дел од трговските фирми во старата градска чаршија.

Враќањето во нормала на овој бизнис од страна на Владата е предвидено во втората фаза. Но, од Комората за угостители велат дека сè уште немаат протокол за отворање на објектите на овие бизниси.

- „Чекаме протокол за работа и не можеме да пресметаме датум кога точно ќе бидат отворени. Немаме сигнали за следната средба. Одлуката останува во рацете на Комисијата за заразни болести“, велат од Комората на угостителите.

Разговорите помеѓу овој сектор и извршната власт запнаа поради неусогласеност на нивните барања со препораките на Министерството за здравство против ширењето на корона вирусот.


Last modified on Понеделник, 18 Мај 2020 - 16:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.