Опуштено и без корона во Гевгелија

Понеделник, 11 Мај 2020

Скратениот полициски час за време на викендот на многу граѓани им овозможи да се релаксираат малку во зеленило, во природа.

Шетачи имаше долж мостот на Вардар, но не повеќе од по двајца, на стотина метри растојание, потоа велосипедисти и пешаци по патот до Негорски Бањи, и уживатели на терените на Негорски Бањи. Спортистите се истрчуваа на игралиштето, протрчувајќи ја својата дневна тура за одржувањето кондиција, некои го пропешачија теренот, некои играа со децата. Се на се' граѓани кои се придржуваа на дистанцата од два метра растојание. Но, ниту еден не сретнавме со задолжителна маска. Демек, рекреираат поединечно.

Иако посетеноста на Негорските Бањи беше скромна, корпите за отпадоци „велат“ дека овде поминал повеќе народ од очекуваното. Тамошните одржувачи на комуналната хигиена не престасале да ги испразнат преполнетите канти за отпадоци со фрлена амбалажа, хартии, остатоци од јадења кои шетачите ги донеле со себе, бидејќи тамошниот ресторан не работи за услуги кон клиенти.

Детскиот парк беше преполн од викенд посетители кои ги опседнаа реквизитите за седенка, муабет со сокче, на по некоја цигара. Така беше и во дворовите на детските градинки во Гевгелија. Повеќе возрасни, отколку деца. На сите им треба „надворешна“ вентилација.

Короната замре во Гевгелија. Опуштање треба, но внимателно. Не знаете дали клупите на кои седевте вчера беа дезинфицирани од стопанственикот на објектот и околниот парк во Негорски Бањи. Затоа, да останеме и понатаму доследни на мерките за заштита.


Last modified on Понеделник, 11 Мај 2020 - 22:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.