Топ Новости

Завршува асфалтирањето на патот до Црничани

Сабота, 25 Април 2020

Градежната оператива на фирмата „Жи-Кол“ од Струмица, која е изведувач на асфалтирањето на патната делница до село Црничани, што се површува со регионалниот пат Р 1105, денеска ги завршува градежните зафати.
Целиот проект вреден 4.350.000 денари е инвестиција на Југоисточниот плански регион со седиште во Струмица, каде партиципира и Општина Дојран. Инвестициониот влог на ЈИПР е 3.900.000 денари, а учеството на општина Дојран е 450.000 денари.

Најважно е што жителите на Црничани ќе добијат нов асфалт до своето село, по сите стандарди, дури и проширен по 75 сантиметри од двете страни на коловозот. Со тоа патот се проширува за 1,5 метри и целата ширина изнесува 5,5 метри.

Должината на патната делница е 1.051 метар и изведена е во зацртаниот рок од само една недела. Изборот на изведувачот беше по пат на тендерска постапка која ја распиша носечкиот инвеститор Југоисточниот плански регион, известуваат од општината.
Со завршувањето на асфалтирањето на оваа патна делница Општина Дојран реализира една од своите зацртани проекти во програмата за коминално уредување и изградба на локални патишта и улици во Општината. Нека е аирлија, дури и за време на корона, инвестициите кои се за доброто на граѓаните од оваа општина и жителите на Црничани.

Градоначалникот на Општина Дојран Анго Ангов реализацијата на овој проект го оцени како „решавање на децениски проблем“.

Last modified on Сабота, 25 Април 2020 - 15:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.