Смоквица доби нов детски парк

Вторник, 15 Октомври 2019

Само пет дена по најавата за изградба на нов детски парк во Смоквица, денеска се поставени реквизити за игра, вежба и забава на децата од оваа населено место.

Лулашките, клацкалките и други справи за игра се поставени претпладнево во дворот на училиштетот во Смоквица. Работната изведба беше обврска на екипа од ЈПКД „Комуналец“. Во најава е дека следната недела ќе бидат поставени и клупи за седење за престој на набљудувачите и придружниците на децата додека играат во просторот на новиот детски парк.
Првите посетители, децата, сами дојдоа на увид и проба на новите справи и направи за игра. Сега ќе се расчуе низ селото, а послепладне пак назад во училиштето, на игра.

Вакви детски паркови Општината најави дека ќе бидат изградени во 12 населени места од Општина Гевгелија, како и обновени реквизити во постојните детски паркови во градот.


Last modified on Вторник, 15 Октомври 2019 - 16:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.