Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ двојни прваци во кошарка

Среда, 09 Октомври 2019

На Општинскиот меѓуучилишен натпревар во кошарка што се одржа денеска во Миравци екипите на ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија и во женска и во машка конкуренција освоија убедлива победа.

На натпреварот учествуваа 50-на ученици кошаркари распоредени во осум екипи (четири машки и четири женски) од четирите основни училишта од општина Гевгелија: „Крсте Мисирков“,„Вадо Кантарџиев“ од Гевгелија, „Климент Охридски“ од Миравци и „Ристо Шуклев“ од Негорци. Натпреварите се одиграа во училиштата спортска сала во Миравци, а истите се во организација на Федерацијата на училишни спортови.

Во полуфиналето машките кошаркари од „Крсте Мисирков“ ја совладаа екипата на ООУ „Владо Кантарџиев“ со резултат 24:20. Финалето го освоија со 22 поени разлика над противничката екипа од Негорци со резулѕтат 28 : 6.

Женската победничка екипа на ООУ „Крсте Мисирков“ во полуфиналето ги совладоа своите врснички од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци со резултат 14 : 2. Финалето остави простор за малку драматика со изедначениот резултат од 7 : 7 со вториот финалист екипата на „Владо Кантарџиев“. Со првото продолжение од 3 минути двете екипи пак се изедначија во играта и одиграа нерешено 9 : 9. Во второто продолжение кошаркарките на ООУ „Крсте Мисирков“ ги совладаа кошаркарките на „Владо Кантарџиев“ со конечниот победнички резултат од 11 : 9.

Двојниот победник, екипите на „Крсте Мисирков“ со овој успех се пласираат за учество на меѓуопштинските училишни натпревари повторно во организација на Федерацијата на училишни спортови.

Аплаузи, сок и сендвич се единствените награди за сите учесници на меѓуучилишните натпревари кои ги надгледуваа и учествуваа во судењето наставниците по физичко образование од четирите основни училишта во Општината.

Last modified on Среда, 09 Октомври 2019 - 20:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.