Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Нови патокaзи на Кожуф поставени од членови на ПСК „Двете уши“

Сабота, 05 Октомври 2019

Новоформираното планинарско друштво од Гевгелија кое функционира само 10 месеци од своето функционирање „Двете уши“, активно е како на терен, така и во акции за означување на теренот.

Во соработка со Планинарската федерација на Македонија од страна на ПСК „Двете уши“ понудени се неколку рути на изведба на планинарски акции на искачување на Кожуф планина, а по одобрување од страна на ПФМ членовите на гевгелисиот планинарски клуб се пуштија на работа. Деновиве поставени се ознаки - патокази за искачување на Асан Чешма, врв Чичи Каја и Смрдлива вода по планинските патеки на Кожуф.

- „Патеката до Асан чешма е направена, ископана и означена од нас планинарите, по една густ шумски терен каде владеат сенките и свежиот планински воздух. Целата рута е означена за самостојно совладување на просторот до височините на Асан чешма која е лоцирана на 1.350 метри надморска височина, без никаква опасност да залуташ, зошто ознаките се поставени на неколку места долж патеката“ вели соговорникот на GevgelijaNET планинарот со 50 годишен планинарски „стаж“ Ване Митров.

Патеките кои ги расчистува и означува ПСК „Двете уши“ се нотирани во дневникот на рути од републички ранг во евиденцијата на Планинарската Федерација на Македонија.

Освен патеката до Асан Чешма, ја означивме самостојно ние членовите на клубот и патеката до Чичи Каја (1.760 мнв), а викендов тоа го направивме и на рутата до „Мала рупа“. Овде ни' се придружија 60-на планинари од Гевгелија и регионот. Ова е захтевна рута, искачувањето трае 5 часа и, секој нема стигнато до таму. Со ознаките поставени од клубот, мислиме истата акција на искачување да ја повториме и со други љубители кои се радознали да го доживеат искуството на искачување на „Мала рупа“.

Освен редовните неделни акции на планинарски искачувања низ Кожуф и учество на републички акции, планинарите од „Двете уши“ го добија на користење објектот на „Негорски минерални Бањи“ што е лоциран на Смрдлива вода. Неуморните планинари и самите мајстори од одделни занаетски струки се впуштија на работа за санација, реновирање и уредување на објектот кој треба да функционира како Планинарски дом од отворен тип.

Очекуваат и општински простор за одржување на нивните редовни состаноци кои сега ги одржуваат во салата на „Пензионерскиот дом“. - „Имаме потреба од простор со кој секојдневно ќе располагаме, бидејќи и бројот на членовите на друштвото се зголемува и потребни се контакти за планирања и договарања. Од формирањето на друштвото броевме 29 членови, а веќе за овие 10 месеци како постоиме нашиот број порасна на 56 членови“, вели Ване Митров, Претседател на Собранието на ПСК „Двете уши“.
Желбата за работа ја имаат, довербата од планинарите исто така, останува за просторот кој им треба за работа да ја добијат довербата и од надлежните во општината.

Имаат уште планови пред нив членовите на ПСК „Двете уши“, ама ете, Кожуф стои, планините стојат, па ќе има и нови акции за остварување и раскажување.


Last modified on Сабота, 05 Октомври 2019 - 17:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.