Гевгелиските „Фантоми“ донираа 85.164 денари на оштетените од пожарот

Среда, 21 Август 2019

Хуманитарниот роденденски концерт на навивачката група „Фантоми север“ од Гевгелија вчера резултираше со уплата на средства во износ од 85.164 денари на наменската сметка за оштетеноте семејства од пожарот во зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 во Гевгелија.

Средствата се солидарен прилог на гевгеличани кои беа присутни на настанот што се одржа во понеделникот, а своите парични прилози ги донираа во наменска кутија која се пренесуваше од рака на рака меѓу присутните. Парче грижа и внимание од сограѓаните за сите оштетени семејства од кобниот 30 јули кога целосно изгореа шест стана од поткровјето на зградата, а оштетени се и становите од петтиот кат.

Средствата се веќе на располагање на станарите кои формираа здружение за заедничо залагање за излез од оваа непогода.

„Фантоми север“ се заблагодари на сите посетители на хуманитарниот концерт, на спонзорите кои го поддржаа настанот, на покровителството од Општина Гевгелија, на соработката со локалното комунално претпријатие, на солидарните гевгеличани и на музичките гости кои исто така солидарно настапија на концертот за помош на своите сограѓани.

Примерот за донирање средства на наменската сметка можат да го следат и други заинтересирани да помогнат, правни или физички лица, во рамките на своите можности. Донаторската сметка е иста како во прилог (банкарскиот уплатен налог на „Фантоми“).

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Среда, 21 Август 2019 - 12:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.