Топ Новости

Дојрански августовски рекорди на посетеност

Сабота, 03 Август 2019

Августовкиот празничен Илинден вообичаено ги преполнува капацитетите на најужното туристичко летувалиште во државата. Така е и годинава: Преполни плажи, преполни сместувачки капацитети, преполни угостителски објекти, преполно шеталиште покрај брегот на Дојранското езеро.

Иако годинава Дојран може да се пофали со неколкукратна зголеменост на капацитетите од приватните издавачи кои заедно со хотелските сместувачки капацитети прават бројка од над 100.000 легла, сепак побарувачката за сместување продолжува да расте. Причина повеќе за тоа се и транзитните гости од Србија, кои на пропатување на одмор до Грција ги користат еднодневните услуги на сместувачите и угостителите во Дојран и на одење, и на враќање од Грција.
Заедно со имателите на викенд куќи, дневните посетители за разладување во водите на езерото на некои од неговите плажи и туристите кои се овде на летување Дојран деновиве го доживува својот туристички максимум од над 35.000 постители дневно.
Капацитетот на населбата која во текот на годината опстојува со 1.000 постојани жители, во текот на туристичката сезона се оптеретува за 30 пати од вообичаеното. Така синоќа имаше недостиг на вода во горните реони од населбата во Стар Дојран, поради преголема оптеретеност на водоснабдувачкиот систем да ги задоволи потребите на сите присутни гости за миење, туширање, капење... Прекинот траеше од 21 до 23 часот, по што подоцна водоснабдувањето функционираше нормално.

Во текот на деновите, се бара место на плажа со најдобри услови, но гужвите и преголемата посетеност не ги поколебува посетителите да се плажираат на вообичаените места ним познати за уживање покрај езерото, иако непосредно до нив се работи на реновирање на пешачката патека и преуредување на плажите долж крајбрежјето, од потегот кај Елем, Бучим се' до плажата Фук Так.

Ако се уште не сте пошле на одмор, најблиското место за летувалците од регионот е токму Дојран, а според цените исто така најефтино за престој, забава, храна и бесплатно опуштање на песокот покрај езерото.


Last modified on Сабота, 03 Август 2019 - 17:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.