Сифулајка без ѓубре

Понеделник, 22 Јули 2019

Еко акцијата на гевгелиските активисти резлизирана вчера на гевгелиското природно излетничко место Сифулајка резултираше со исчистен отпад- 20 вреќи ѓубре, две јамболии, два телевизора, една половна гума од автомобил.

Покрај активистите и граѓани кои им се придружија со велосипед до Сифулајка, акцијата ја поддржаа и од јавното комунално претпријатеи кои постави контејнер за собраниот отпад и од Општина Гевгелија.

- „Сé, со љубов, и почит кон нашата природа и подигање на свеста кај несовесните жители“ порачаа еко активистите од Changemakers4all.

Тие упатија и повик до граѓаните да ги фотографираат местата на недозволено фрлање отпад и ако може да го лоцираат сторителот на таквиот чин за да се подигне одговорноста на секој поединечно и колективно кон зачувување на чистата и здрава животна средина.

Прилог фотогалерија од акцијата и оставена чиста Сифулајка со пораката „Промени се!“


Last modified on Понеделник, 22 Јули 2019 - 18:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.