Топ Новости

Сифулајка без ѓубре

Понеделник, 22 Јули 2019

Еко акцијата на гевгелиските активисти резлизирана вчера на гевгелиското природно излетничко место Сифулајка резултираше со исчистен отпад- 20 вреќи ѓубре, две јамболии, два телевизора, една половна гума од автомобил.

Покрај активистите и граѓани кои им се придружија со велосипед до Сифулајка, акцијата ја поддржаа и од јавното комунално претпријатеи кои постави контејнер за собраниот отпад и од Општина Гевгелија.

- „Сé, со љубов, и почит кон нашата природа и подигање на свеста кај несовесните жители“ порачаа еко активистите од Changemakers4all.

Тие упатија и повик до граѓаните да ги фотографираат местата на недозволено фрлање отпад и ако може да го лоцираат сторителот на таквиот чин за да се подигне одговорноста на секој поединечно и колективно кон зачувување на чистата и здрава животна средина.

Прилог фотогалерија од акцијата и оставена чиста Сифулајка со пораката „Промени се!“


Last modified on Понеделник, 22 Јули 2019 - 18:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.