Топ Новости

Олдтајмерот од Стојаково стаса до Сибир

Вторник, 09 Јули 2019

Единаесетти ден како трае патувачката авантура на стојачкиот најпознат олд тајмер „Рено 4“ старо 40 години. Веќе измина половина од километарската рута од Стојаково до Пекинг, Кина, а го имаше и првиот сервис на моториката и промена на моторно масло на отворено на патиштата пред рускиот град Омск. Денеска се на територија на далечниот Сибир, во Новосибирск. Тоа е административен центар на Новосибирска област и на Сибирскиот федерален округ. Се наоѓа на Приобското плато, кај долината на река Об. Инаку, Сибир е огромна област во северниот дел на Азија, во состав на Русија и се протега на 11,3 милиони километри квадратни. Таму е веќе мрак.

Од посетата на Москва пред два дена автомобилскиот тандем Џоко и Ѓорги изминаа уште 1.100 километри до Казан и Татарстан, длабоко во територијата на Русија. Продолжија до Челиабинск на некои 700 километри источно, преноќија во мотел покрај автопатот М7 од каде продолжија до Уфа. Веќе ја изминаа и територијата на рускиот град Омск. Сепак, ќе им треба уште седум дена за да ја пропатуваат цела Русија.

Како изгледа сервис на отворено со кратки ракави на руските 12 степени целзиусови и шубара за топла глава од отворените прозори на патувачката „Рено 4“ авантура, погледнете од фото галеријата од Џоко Шуклев и Ѓорги Николов кои несебично ја споделуваат со своите следбеници на социјалните мрежи.

Утре, нашите патувачки јунаци од југот на Македонија ја започнуваат последната 1.000-ка на километри од територијата на Руската федерација. Откако ќе ги извозат илјаднивите километри руска територија во следните 24, до 36 часа треба да стасаат на територијата на Монголија.

Среќно!


Last modified on Вторник, 09 Јули 2019 - 19:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.