Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05
Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Лото вработувањата во Македонски шуми пред отпуштања

Петок, 07 Март 2014

Скандал: 20 вработени на македонски шуми од Кавадарци пред отпуштање од работа

 

ЛОТО скандалот со ветените вработувања во Македонски шуми има ново продолжение. ОТПУШТАЊА ВО КАВАДАРЦИ!

Ова е писмо од директорот на Македонски шуми, Жарко Караџоски. Испратено е до подружницата на претпријатието во Кавадарци на 09 јануари годинава. Караџоски бара “отпуштања на најмалку 20 вработени“!

Еве што стои во дописот.
Донесена е одлука за престанок на работен однос на поголем број работници, од деловни причини, односно најмалку 20. Дел од нив возачи и инженерски кадар! По налог и со потпис, како што се гледа, на директорот Жарко Караџоски. Тој, во писмото бара од Синдикатот во Кавадарци, да се вклучи во изборот на оние кои ќе бидат избркани од работа. Тоа е истиот оној Караџоски кој ПРИМИ 25 ЛИЦА, ТОКМУ ВО КАВАДАРЕЧКАТА ПОДРУЖНИЦА, извлечени во телевизиското шоу на Груевски и Ставрески. Истиот оној Караџоски со чиј потпис наводно се вработија 1.600-тини лица во Македонски шуми, јавува порталот „мојотград“.

Сега тој Караџоски, бара 20 отпуштања, само во Кавадарци. До каде оди несовесноста на власта на Груевски покажува ова срамно поигрување со надежта на луѓето, за едно од најболните прашања, егзистенцијата. Дека за извлечените во ЛОТО-то немало предвидени работни места, ниту обезбедени пари за плати, покажа барањето на Владата до општините, како знаат, да најдат вработувања за некои од наводните среќници. На чија мака се рекламираа Груевски и Ставрески.
До денеска е нејасно дали и колку од најавените 1.600-тини вработувања се реализирани и на кои работни места, а веќе стигнаа информации за отпуштања.
Сега премиерот Груевски и вицепремиерот Ставрески нека одговорат:
Знаат ли за барањето на Караџоски за отпуштањата од Македонски шуми? Дали се одзема егзистенцијата на едни граѓани, за да бидат задоволени партиски апетити на други? -прашуваат граѓаните од Кавадарци.

Last modified on Петок, 07 Март 2014 - 03:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.