Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Фотографии за “Жална Македонија“

Вторник, 18 Февруари 2014

Наместо социјална помош, изморените од чекањето со години, гладни и немоќни, стечајците пред Владата на РМ добија наместо решение ќотек

 

Наместо социјална помош, изморените од чекањето со години, гладни и немоќни, стечајците пред Владата на РМ добија наместо решение ќотек.
Немоќен пред силата и немилосрдноста на својата држава, оваа во која го вложил своето здравје, како работник, татко на невработената и иселена младина, овој стечаец седнал на асфалтот пред барикадите кои специјалните полицајци ги бранат со пендреци, штитови и шлемови, и... заплака!

Ова е слика на ќална Македонија, каде власта не жали никого. ДОнесе Закон за решавање на проблемот на стечајците, но очигледно рестриктивен, кој не ги опфаќа сите од оваа категорија социјално загрозени граѓани.

На испишаниот памфлет стечаецот бара 3.000 денари месечно за живот. Тоа не стасува ниту за корка леб, ама ете тој и толку нема. Ниту корка, ниту разбирање, ниту милост од надлежните!!

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.