Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Среда, 20 Јуни 2018

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Синоќа во хотелот „Crown Plazza“ во Белград, Република Србија, беа доделени специјалните награди на најуспешните бизнисмени и компании од Југоисточна Европа, во рамките на традиционалната манифестација „Бизнис партнер“. Специјалната награда за бизнис-личност на 2018 година за регионот на Југоисточна Европа ја доби претседателот на НОЕЛ Експорт- Импорт Дооел од Гевгелија, Република Македонија, Томе Главчев.

Претседателот на комисијата за доделување на наградите, Илија Ќосиќ, професор на Техничкиот факултет од Нови Сад, рече дека изборот на најдобрите има специфичен карактер, бидејќи компаниите ги избираат најдобрите партнери и ја оценуваат работата на своите колеги.

"Анкетата вклучуваше 3.000 компании од Србија и од регионот, а на крајот беа избрани 40 најдобри компании", рече Ќосиќ.

На Манифестацијата „Бизнис партнер“ синоќа беа додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018. Меѓу наградените за прв пат се наоѓа и претседател на фирма од Гевгелија.

Фото: Статуетката на наградата на „Бизнис партнер“ кои годинава ги добија 40 компании и личности од бизнисот

„Оваа извозно ориентирана и модерно организирана фабрика од Гевегелија, со околу 1000 вработени, е најдобар пример за „вештините во  донесувањето стратешки одлуки, способност да се донесуваат и реализираат визионерски одлуки. НОЕЛ е исклучителен пример на македонско и регионално креирање на силен и динамичен економски развој. Поради повеќегодишната успешна работа во својата компанија „Ноел“, но и поради
огромното залагање во спортот преку кој помага на младите и врши општествено корисна работа, Томе Главчев е вистинскиот избор на Бизнис личност во Југоисточна Европа -2018 година, стои во образложението на организаторот на овој избор.

Заблагодарувајќи се на наградата, пред присутните гости на свеченоста, Главчев истакна дека кога пред 28 години ја започнале приказната за НОЕЛ, не ни претпоставувале дека денеска ќе стигнат до респектабилна фирма со околу 1000 вработени. „Би сакал да им се заблагодарам на сите оние кои изминатите години работеа во НОЕЛ, и на сите оние кои денес работат во оваа фирма, зошто мислам дека токму тие се малку повеќе заслужни од мене за оваа награда“ - рече на доделувањето на наградата, Томе Главчев.

Годишната награда Бизнис партнер е востановена пред 24 години со желба да се афирмираат сите најдобри компании и институции од регионот.

Фото: Традиционалната манифестација во организација на „Бизнис партнер“ одржана во Белград на 19.06.2018

Last modified on Среда, 20 Јуни 2018 - 14:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.