Странските инвестиции кои требаше да дојдат наскоро, уште ги нема

Понеделник, 27 Јануари 2014

Најавените странски инвестици, со “одлука“ да инвестираат во Македонија, според најавите на Премиерот и по седум месеци уште ги нема

Каде се американските инвестиции од редица американски компании, што ги најави Груевски?
Во интервјуто за весникот „Дневник“ од 28 јуни 2013 година премиерот Никола Груевски најави инвестиции од редица американски компании. Како што е познато, ниедна од овие инвестиции не е остварена. Не само што не е остварена, туку не е ни најавена од страна на потенцијалните американски инвеститори.

Првата инвестиција, требаше да се случи „наскоро“ и стануваше збор за компанија која „донела одлука“ за инвестирање.

Како што гледаме, и по речиси седум месеци, ништо не нема ниту од нејзиното остварување, ниту, пак, од најавата на инвеститорот.

Ова е особено проблематично со оглед на фактот што премиерот вели дека тие „би почнале во првата половина на идната година,“ што значи годинава.

А, ако требало да почнат за пет месеци најдоцна, досега сигурно требаше да знаеме за која компанија станува збор, додека изградбата на погонот или барем подготовките требаше да бидат во полн ек или при крај.

Ист е случајот и со другите 3 најавени американски инвестиции, за кои премиерот говореше во своето јунско интервју за „Дневник“. И овде стануваше збор за, според премиерот, донесени инвестициски одлуки за кои македонската Влада била информирана од страна на инвеститорот, но кои не се остварија дури ни на ниво на најава од страна на инвеститорот.

Инаку, премиерот за еден од овие инвеститори рече дека “последниот квартал на оваа година најавија дека ќе почнат да адаптираат објект и да почнат со вработувања“. Ниедна американска компанија во последниот квартал лани ниту почна со адаптација на објект, а камоли со вработувања.

Инаку, македонската Влада само во 2012 година одржа дури 3 промоции во САД кои ги одржаа функционери на Агенцијата за странски инвестиции во Деторит, а двапати беше и премиерот и тоа еднаш на источниот брег на САД, а еднаш на западниот.

Промоциите продолжија и лани при што министерот за странски инвестиции Џери Наумоф одржа промоција во Питсбург, за заменик-премиерот Владимир Пешевски во Минеаполис, но и по овие две промоции, кои се одржаа во ноември лани, немаше никакви конкретни најави за инвестирање од страна на потенцијалните инвеститори од САД.

Како што може да се види на сајтот на Агенцијата за странски инвестиции, како и на интернет агрегаторите на вести, во изминатите 7 месеци во земјава нема ниедна американска странска инвестиција и покрај фактот што Груевски најави дури четири и тоа пред 7 месеци.

Досега барем за една би требало да го знаевме инвеститорот, но за тоа нема никаква најава од ниедна американска компанија.

Last modified on Вторник, 28 Јануари 2014 - 23:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.