Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Среда, 20 Јануари 2021

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите во просек за 185 денари.

На вчерашната 40-та одржана седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2021 година. Истите, согласно законското усогласување што се врши според движењето на индексот на трошоците на животот, ќе бидат повисоки и тоа најниските пензии за 134 денари, а просечната пензија ќе биде повисока за 185 денари.

Согласно ковид протоколите за скалеста исплата на пензиите и овој месец таа ќе се исплаќа една недела пред истекот на месецот со цел да не се создаваат гужви во Банките. Така, пензионерите ќе може да располагаат со својот платен минати труд преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 26.01.2021 година.

Пензиите за граѓаните кои не користат картички ќе бидат исплатени во четири групи според следниот распоред согласно висината на пензијата:

За пензии со висина до 11.000 денари, исплата да се изврши на 26.01.2021 година (вторник);
За пензии со висина 11.001 - 14.000 денари, исплата да се изврши на 27.01.2021 година (среда);
За пензии со висина 14.001 - 18.000 денари, исплата да се изврши на 28.01.2021 година (четврток), и
За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 29.01.2021 година (петок)..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.