Километарски колони на излез од ГП Богородица

Среда, 17 Март 2021

Единствениот меѓународен транзитен коридор кој за време на пандемијата функционира меѓу Македонија и Грција, ГП Богородица е постојано под огромен налет на транспортни возила како на влез, така и за излез од државата.
Деновиве осетен притисок се чувствува на излез од Македонија за влез во Грција со присуство на две редици километарски колони од возила кои чекаат влез во Грција. Застојот е поради новите мерки за заштита од вирусот корона што ги воведоа грчките власти и задолжителен ПЦР тест за секој возач.
Според информациите од возачите, денес пред граничниот премин Богородица-Евзони, колоните и натаму се огромни и достигаат до Гевгелија, бидејќи за секој влез во Грција, мора да се добие код, откако ќе се најавите на електронската страница.

Редиците се најголеми во среда и четврток, за пред викендите да се изврши поголем дотур на стоки. Инаку, на грчката страна, ПЦР тестови прават две здравствени екипи, иако беше најавено дека нивниот број ќе се зголеми, а работното време и натаму е од 7 до 19 часот.Last modified on Четврток, 18 Март 2021 - 01:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.