ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Недела, 21 Февруари 2021

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци маскираниот разбојник е откриен, пронајдени се докази, ОВР Гевгелија му поднесе кривична пријава, а Гевгелиското Јавно обвинителство издејствува 30 дена притвор пред судија во претходна постапка.

Основното јавно обвинителство Гевгелија на 17 февруари поведе постапка против едно лице од село Стојаково, Општина Богданци за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.
Кривичната пријава за разбојништво до ОЈО Гевгелија ја поднесе ОВР Гевгелија на 16 феврури, по извршеиот претрес во домот на осомничениот И.А. од Стојаково каде биле најдени докази за извршеното разбојништво, по што бил лишен од слобода.
На предлог на ЈО до Судија во претходна постапка било побарано, а судијата одобри притвор од 30 дена за осомничениот.

Делото за кое се товари И.А. е извршено на 28 јануари, кога осомничениот маскиран со црна фантомка на лицето и со црни ракавици на рацете, носејќи ранец на грбот, влегол во казино во Богданци. Вперувајќи пиштол, се заканил дека ќе нападне врз животот и телото на една вработена – касиер во казиното. Осомничениот ѝ кажал на оштетената да ја отвори касата и да ги извади парите, па одзел 134.200 денари.

Бидејќи постојат околности кои го оправдуваат стравот дека осомничениот ќе се даде во бегство, дека ќе ги уништи трагите од кривичното дело или дека ќе го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор. Судијата го прифати предлогот на обвинителот и со решение на осомничениот на ден 17.02.2021 година му определи притвор во траење од 30 дена.

Ниту МВР, ниту ОЈО не известија за возраста на осомничениот кој веќе 6 дена е зад решетки..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Собранието ја започна 36-та седница за 5-от пакет економски мерки со пратеници

Со бели заштитни скафандери сместени во посебна просторија за тројца пратеници

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.