Рибар од Дојрани улови сом тежок 50 кг

Среда, 03 Февруари 2021

Дојранчанец од грчкото населено место Дојрани вчера улови редок примерок на сом во водите на Дојранското езеро.

Сомот е тежок 50 килограми, а долг 1,5 метри.

Вештиот риболовец е Јанис Трупис. Тој е пресреќен од уловот, па со радост го фотографираше својот трофеј, а истиот беше споделен на вестите во Дојрани и на социјалните мрежи кај нас во Македонија. Наслов беше во духот на добрососедството: „Дојранчанец улови дојрански сом“.

Едно езеро е, го делат две држави. Сомот сигурно пливел и во територијалните води на Грција и кај нас во Македонија, Но ете, среќниот и умешен риболовец го направи свој ФБ трофеј. Извесно е дека овој убавец ќе заврши како кулинарски специјалитет.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.