Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Сабота, 16 Јануари 2021

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран ќе пристигне и на југот од земјата. Оваа ноќ ќе биде најстудена досега.

Гевгелија во текот на ноќта покрај присуството на ветровити струења од северозападен правец ќе има и пад на температурата под нуата од целзиусовата скала. После 20 часот се очекува да биде -1 спетен под нулата, со максимални -4 степени во текот на ноќта, се до 06 часот изутрината. Во текот на утрешниот ден ќе биде ведро и сончево со намалена сила на ветрот од сегашните максимално измерени 28 км/час до 11 лм/час во текот на претпладнето со пад до 3 км/час во послепладневните часови.

Максималните минусни температури на места во државата ќе се движат од -15 до -4 степени, а во планинските предели ќе достигнат и -20 степени.

Поларниот бран ќе трае до вторникот, следната недела, а во среда се очекива постепен пораст на температурите на воздухот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.