Нема сурварски огнови

Среда, 13 Јануари 2021

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките на ограничено работно време на угостителите, забрането групирање на јавни места како засилени анти-ковид мерки во државата и намалениот број нови случаи на коронапозитивни во општината, ОКШ на Гевгелија одлучи да ги продолжи мерките на контрола и ги забрани групирањата на традиционалните сурварски огнови низ маалите во Општината.
На ова се придружија и од Гевгелиското Архиерејсно намесништво кои уште пред Нова Година најавија дека ги откажуваат литургиите на голем водосвет на водите на Вардар за време на празникот Водици, заради спречување групирање и ризици од ширењето на корона вирусот.

Обилната домашна трпеза, задолжителните колбаси, сарми, погача со паричка остануваат Ваш озбор во кругот на семејството, за традиционалното одбележување на Стара Нова Година и Василица.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.