Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Понеделник, 11 Јануари 2021

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица Гевгелија, вработените во СВР Гевгелија годинава работат во санирани, реконструирани и обновени услови. Целиот проект е вреден 12.000.000 денари (близу 200.000 евра) обезбедени од сопствени буџетски средства на Министерството за внатрешни работи.

За завршницата на работите, за новите услови за работа, за подобрувањето на услугите на ПС Гевгелија кон граѓаните, денеска оствари работна посета лично министерот за внатрешни работи Оливер Спаовски на ПС Гевгелија.

- „Денеска извршив увид во условите за работа на полициските службеници на сега веќе реконструираниот објект на ОВР Гевгелија, проект вреден околу 12.000.000 денари, средства од буџетот на МВР.
Објектот беше во доста амортизирана и оштетена состојба, што беше делумна пречка во професионално извршување на работните задачи и активности на вработените, а во архивските записи со кои располагаме немавме податок за последното реновирање. Градежните работи ги започнавме на 14.10.2020 година и истите ги завршивме за краток временски период, независно од временските услови и пандемијата од Ковид-19, во дадениот рок - на 30.12.2020година“ изјави денеска министерот Спасовски при посетата на ПС Гевгелија.

Тој ги повтори заложбите на министерството со кое раководи: „Мој личен и приоритет на актуелното раководство на МВР е подобрувањето на материјалните, инфраструктурни и технички потенцијали на сите полициските организациони единици и на полициските службеници“.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.