Првото новороденче во гевгелиската болница за 2021 е женско

Сабота, 02 Јануари 2021

Здраво женско новороденче денеска дојде на свет како прво новородено во Новaта 2021 година.
Родено е во 11:30 часот со тимот доктори и медицинско-гинеколошки персонал во Гинеколошкото одделение во општа Болница Гевгелија.
Веќе 6,5 часа го дише нашиот воздух во Гевгелија. „Големо“ е 2.800 грама, долго 49 самнтиментри.

Среќната мајка е Стамова Катерина (24 год.) на која ова и е второ дете. Новиот жите на регионот ќе го носи името Роза.

Според верувањата на постарите женското дете значи „родна година“, па така и Гевгелија и регионот, и општината на која припаѓа по жителство новороденчето, Дојран, им следува плодна, родна година, со деца, со нови поколенија, со благосостојба.

Инаку, во Гевгелиската Болница минатата година подари недостаток на доктори гинеколози, кои се екипираа во текот на годината како тим, беа извршени 56 породувања во цела 2020 година. Од нив 28 беа женски, 28 беа машки. Единствена „рамноправна“ година на новороденчиња. Ова не е „родилна суша за општината и регионот“ бидејќи голем дел од трудниците поради недостаток на гинеколог во Општа Болница Гевгелија се одлучуваа и упатуваа да го донесат на свет своето дете во другите родилни центри во државата.

Здравје за новороденчето Роза и нејзината мајка, радост да донесе во семејството и нека ја повлече сета среќа која ја навестуваат постарите - благосостојба, напредок и живот во изобилство од среќа и љубов.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.