Полноќен пожар во Негорци

Петок, 25 Декември 2020

Во средата на 23 декември во 23:20 часот во Територијалната противпожарна единица во Гевгелија пријавен е активен пожар на објект во село Негорци.
Екипа на ТППЕ Гевгелија веднаш се упатила на терен со едно противпожарно возило и двајца пожарникари. Бидејќи било констатирано дека пожарот е брз, гореле бали сено во штала од сточарска фарма, била побарано засилување на силите, па на терен дошло уште едно возило со уште двајца пожарникари.

Ноќта пламените јазици изгледале страотно па на социјалните мрежи се појавија снимки со барање помош за гаснење на пожарот, а со ликвидацијата на истиот, сега помошта е усмерена кон сопственикот на сточарската фарма со намера да се заштитат останатите грла добиток пред зимата која е во залет и да се најде (направи) место за нивно згрижување и прихранување.
„Зоран Костадинов од Негорци изгорена штала со слама, кабаста и зрнеста храна, изгорени две телиња и две се опожарени со изгореници на телото“ - вака на социјалните мрежи се бара помош за да се направи ново сместување и прихранување на кравите и телињата затоа што зимата чука на врата.

Прашањето на новинарот е: „Како речиси на полноќ во објект каде нема луѓе, нема огниште може да се случи пожар? Од каде доаѓа искрата за опожарување?

Од ТППЕ велат дека сопственикот кој бил присутен на гаснењето им се пожалил дека верува дека е ова „од човечка рака“. Дали станува збор за несмасен или намерно предизвикан пожар истрага сроведуваат надлежните органи. На терен вчера излегоа инспектор за пожар и екипа од Полициска станица Гевгелија.

Инаку од ТППЕ Гевгелија велат дека: „Во пандемската 2020 година до сега евидентирани се вкупно 134 пожари, што на отворено, што во објекти, а дел се технички интервенции. Во споредба со 2019 година кога биле регистрирани 246 пожари на подрачјето на општина Гевгелија, ова е осетно намалување на несреќите од опожарување (дури 45,5%), пред се' заради наметнатиот начин на живот за време на пандемијата, намалените движења, повлеченост на луѓето дома“, изјави за GevgelijaNet командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов.

Last modified on Петок, 25 Декември 2020 - 15:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.