Гевгелија дисциплинирана кон новите антикорона мерки

Петок, 18 Декември 2020

Првиот ден од примената на мерката за скратено работно време на угостителите до 18 часот, денеска доследно се применуваше од угостителите во Гевгелија.
Рестораните, пицериите, кафулињата, сите под клуч со празни астали без своите посетители. Некои со дежурна служба за достава на приготвена храна од менито на угостителите до нарачателите.
Градот мирен, без вообичаената живост која одговара на епитетот што го доби во 70-80те години од минатиот век „град со 100 кафани“. Сега се тие новогодишно украсени со најава дека и утре ќе бидат тука, отворени за дневните посетители.

Короната немилосрдно ја менува динамиката на животот во градот - нема ниту шетачи, само по некои забрзани минувачи, нема музика од околните кафулиња, нема отпоздравување, нема довикување за договор кога ќе се видат пак другарите, друштвото.
Гевгелија го живее 147-от ден со присуство на коронавирусот меѓу своите граѓани, а денеска за жал со нови 32 позитивни на вирусот. Непредвидливоста на неговото ширење ги натера властите да ги применат мерките на рестрикција за да се минимизираат контактите и ширењето на вирусот меѓу луѓето.

 

Last modified on Петок, 18 Декември 2020 - 22:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.