Акција - подарете новогодишно пакетче на децата без родители, на децата со посебни потреби

Петок, 18 Декември 2020

Неформалната граѓанска група МДМ организира хуманитарна акција за донирање новогодишни пакетчиња наменети за децата без родители, за децата со посебни потреби, за децата во семејства од ранливите категории, за болните деца згрижени во здравствените установи.
- „Ништо не ја полни душата како искрена и среќна детска насмевка“, велат од МДМ и порачуваат:
- „Домаќини, празници се ближат. Кога ќе купувате паќетче за своето дете кој може нека купи едно повеќе (за донирање), или симболично поклонче. Идејата е пред Новогодишните празници да ги поделиме на дечињата од ранливите категории“.

Акцијата започна од крајот на ноември и веќе е во тек полни три недели. За овој период собрани се над 1.000 пакетчиња, од кои 110 се донации од хумани гевгеличани.

Неформалната граѓанска група има свој претставник во Гевгелија кој вели дека иако акцијата има републички карактер нема да биде заобиколена ниту Гевгелија, како со донирања од страна на хумани граѓани, поединци, така и организирано врачување на подароците на деца од нашата заедница.

- „Планираме акцијата да се омасови со наближувањето на празниците и со ширењето на пораката преку социјалните мрежи. Всушност, и неформалната граѓанска група МДМ произлезе од група на социјалните мрежи каде се најдоа приврзаници на акцијата и кандидати за нејзино спроведување. Кај нас секој што сака да донира отворени се просториите на „Пионерскиот дом“ во Гевгелија за превземање на донациите во термин од 09:00 до 16:00 часот. Идејата е секое дете од Центарот „Мајка Тереза“, од Центарот за згрижување на деца со посебни потреби, од децата кои живеат во семејства од социјален ризик, болните деца во здравствените установи, сите да добијат паќетче за Нова Година. Доколку некој сака да подари и други поклони, како играчки, украсни новогодишни декорации за децата да го разубават амбиентот каде престојуваат, истите ќе бидат прифатени и донирани“, вели за GevgelijaNET координаторот на акцијата за Гевгелија и регионот, Ризо Јованов.

МДМ (кратенка од Машки домаќински муабети) до сега брои 28.000 чланови. Ова е нивна прва хуманитарна акција. Планираат секој месец да се организираат разни акции за споделување на граѓанска грижа и хуманост.

Сега, домаќини, може и домаќинки и општествено одговорни млади лица, на Вас е да се потрудите да се приклучите за акцијата за среќна насмевка на децата од нашата средина. Донирајте и не чекајте пофалби. Само исполнето срце дека сте поклониле грст среќа кај најмалите од нашата заедница.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.