Владата одобри 166.185 евра за реконструкција на Домот на културата во Прдејци

Четврток, 17 Декември 2020

Жителите на Прдејци конечно ќе добијат функционален Дом на културата со средства кои ги одобри Владата на РСМ. Ова решение за населеното место со 100 куќи и нешто повеќе семејства произлезе од одлуката на Владата за пренамена на средствата за изградба на карго аеродром во Штип во проекти потребни во локалните средини.

Одлучено е планираната инвестиција на ТАВ Македонија, за изградба на аеродром во Штип, да не се реализира, а средствата ќе бидат пренасочени за животната средина, најави пред почетокот на четвртиот квартал од годината првиот вицепремиер на Владата на РСМ.
Изградбата на карго аеродромот требаше да чини 60 милиони евра, идеја стара десет години и најавена за време на претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ. За таа цел, земјоделците останаа без најплодните ниви во Овчеполието – 500 хектари почва меѓу Ерџелија и Мустафино.
Деновиве, на 29-та седница на Владата, одржана на 12 декември, донесена е одлука за пренамена на 35 милиони евра од средствата предвидени за изградба на карго аеродромот за реализација на локални проекти во општините ширум државата. Со средствата се опфатени 99 проекти кои треба да се реализираат во 75 општини.

Во одобрените проекти е опфатена и општина Гевгелија, со проектот за реконструкција на Културниот дом во с. Прдејци.
Жителите на ова населено место со години и децении бараат реконструкција на овој објект, започнат со средства од тамошните жители, но никако да ја финишира својата функционална намена. Со последната одлука на Владата за реконструкција на објектот одобрени се 10.220.420 денари, средства обезбедени од Буџетот на РСМ.

Од општината вечат дека веќе е изработен основен проект со кои аплицирале за одвојување средства за оваа намена пред телата на Владата. Објектот ќе располага со повеќе наменска сала, изложбен простор и придружни простории.

Наместо авиони над Ерџелија, Прдејци ќе добие културен дом.

 

Last modified on Четврток, 17 Декември 2020 - 21:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.