Несреќно прострелан ловџија од Гевгелиско

Понеделник, 14 Декември 2020

Вчерашниот топол за овие прилики декемвриски викенд ден беше мамка за посета на природата, на обелениот Кожуф, но и викенд лов за активните ловџии. Но освен меракот за рекреација, огненото оружје и несовесната употреба носат и свои ризици.

Така, вчера недела, (13.12.2020 година) во утринските часови, поточно во 09,00 часот, во Полициска станица Гевгелија, било пријавено дека во Општата болница Гевгелија бил донесен Р.И.(67) од с.Кованец, кој, според пријавеното, на лов се повредил со огнено оружје.
Потоа, во 11:00 часот во с.Кованец од З.И.(40) од с.Кованец одземено е огнено оружје марка „Бајкал“ модел ТОЗ-63.

Дали се повредил, или несреќно е прострелан од друго лице, во тек се истражни постапки на полицијата, со што се преземаат мерки за расчистување на настанот, јвуваат од МВР.


Last modified on Понеделник, 14 Декември 2020 - 17:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.