Хуманитарен базар за црквата „Св. Кирил и Методиј“ Гевгелија

Недела, 13 Декември 2020

Здружението „Православна жена“ од Гевгелија денеска организораше добротворен Хуманитарен базар во пресрет на православниот празник Свети Никола.
Базарот осмислен пред четири години и денеска имаша свои следбеници кои понудија домашни изработки и продукти на посетителите на црковниот храм. Сите парични прилози собрани од овој базар, како и посебните парични прилози ќе бидат наменети за обнова на фрескоживописот и иконостасот на црковниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија, велат од Гевгелиското Архиерејско намесништво кои ја прифатија добрата воља на своите сограѓанки и на сите посетители на храмот во текот на денешниот ден.

Обновата и доградбата на овој црковен храм започна минатата година со замена на кровот, столаријата (врати и прозорци) со доградба на просторијата за крштевки, а годинава интензивно се работи на новиот иконопис и иконостас на црквата.

Целиот протокол на базарот се одвиваше во дворот на Црквата со примена на протоколот за заштита против ковид-19 пропишан од Министерството за здравство на РСМ. Настанот е осмислен со цел да биде предвесник и радосен почеток на прославувањето на „Свети Никола“, кој според црковниот календар е следната сабота.

Инаку црквата „Св. Кирил и Методиј“ е подигната во 1896 година, што може да се види од натписот на плочата на источниот ѕид, вѕидан над олтарната апсида од надвор. Таа е изградена на местото каде што во 1881 година бил изграден параклис. Храмот е обновен во 1946 година. Во 1983 година е подигната нова камбанарија со градски часовник.

Целата обнова на овој храм кој се одвива во две фази - градежен и зографски ќе трае три до четири години, а се изведува со парични прилози на црквата од донации од граѓани и локални фирми на наши сограѓани.Last modified on Недела, 13 Декември 2020 - 17:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.